Titova do br.34, SPO lamela A/II
Edukacija

Upute za pisanje radova za Zbornik

 

23.12.2015 15:28
Slika
 

UPUTE AUTORIMA

 

 

Kategorizacija radova

 

U Zborniku radova sa Simpozija magistara farmacije Tuzlanskog Kantona će biti objavljeni radovi koji spadaju u slijedeće kategorije:

 

  • izvorni znanstveni radovi,
  • prethodna priopćenja,

 

  • znanstvene bilješke,

 

  • revijalni/pregledni radovi, i

 

  • stručni radovi.

 

 

Radove pisati na jednom od jezika naroda BiH (bosanski, hrvatski ili srpski) i engleskom jeziku. Svi pristigli rukopisi podliježu recenziji.

Razlika između znanstvenih i stručnih radova je u originalnosti metoda, rezultata i zaključaka. Iako stručni rad može sadržavati više prihvatljivih aplikacija, općenito ne mora značiti da rad daje novi znanstveni doprinos.

 

 

Izvorni znanstveni radovi prikazuju neobjavljene rezultate izvornih istraživanja. Oni moraju sadržavati značajna i originalna zapažanja koja će biti kritički vrednovana. Eksperimentalni podaci trebaju biti prezentirani na način koji omogućava reprodukciju i provjeru analiza na kojima se temelje zaključci.

 

Rad treba struktuiran i obuhvatati sljedeće:

  • naslov naveden velikim slovima u boldu i centriran, afilijacije autora i koautora (navesti puno ime i prezime i institucije čiji je redoslijjed označen arapskim brojem u superscriptu nakon prezimena autora ukoliko su autori iz različitih institucija, uz navođenje poštanske adrese, grada i države), izdvojeno ime i prezime autora za korespondenciju uz naveden broj telefona i e-mail adresu na dnu naslovne stranice.
  • sažetak i ključne riječi (5 ili više riječi) na izdvojenoj stranici,
  • uvod,
  • materijal i metode,
  • rezultati s diskusijom,
  • zaključak,

 

 

Rad treba sadržavati između 4 i 10 stranica. Za tekst primjeniti jednostruki prored, font Times New Roman, veličina 12, tekst poravnan u lijevo, ne koristiti opciju justified.

Rukopis treba biti napisan bez pravopisnih grešaka, bezličan, te izbjegavati pasivna vremena. Autor je odgovoran da rukopis bude napisan na jasnom i razumljivom engleskom jeziku. Prva riječ u stavku rukopisa ne smije biti uvučena. Pasusi moraju biti odvojeni klikom na tipku Enter. Stranice moraju biti numerisane (na dnu desno), počevši od sekcije Uvod. Za decimalne brojeve u tekstu i tablicama, na maternjem jeziku treba koristiti zarez, dok na engleskom treba koristiti tačku. Latinske riječi, fraze i kratice, uključujući generičke i specifične nazive, trebaju biti napisani u kurzivu.

 

 U nastavku je primjer izgleda znanstvenog rada:

 

OXIDATIVE STRESS INVOLVED IN THE ANTIBACTERIAL ACTION OF DIFFERENT ANTIBIOTICS

Ines Albesa1, Cecilia Becerra1, Paola Battan1, Paulina Paez2

 

1Department of Pharmacy, Faculty of Pharmacy, University of Cordoba, Medina Street, 5000 Cordoba, Argentina

2Department of Pharmaceutical Technology, Faculty of Pharmacy, University of Cordoba, Medina Street, 5000 Cordoba, Argentina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Corresponding author: Ines Albesa, PhD, Professor

 

Phone: +

E-mail:

 

 

 

 

Abstract

 

Investigated bacteria...

 

 

Keywords:

 

 

 

 

 

  1. UVOD

 

  • Dejstvo antibiotika

 

Antibacterial drugs..

 

  1. MATERIJAL I METODE

 

  • Reagensi

 

  1. REZULTATI

 

  • Mikrobiološka analiza

 

  1. DISKUSIJA

 

  1. ZAKLJUČAK

 

  1. LITERATURA

 

 

STRUKTURA NAUČNOISTRAŽIVAČKOG RADA

 

Sažetak

Sažetak treba biti napisan na jednom od jezika naroda BiH (bosanskom, hrvatskom ili srp-skom) uz engleski prijevod.

Tekst sažetka se piše u Word-u na A4 formatu, fontom Times New Roman 12, jednostrukim proredom. Ukupan tekst sažetka ne smije prelaziti 300 riječi.

Elementi sažetka su: naslov, ime autora i koautora, naziv ustanove, uvod, cilj rada, materijal i metode, rezultati sa diskusijom i zaključak.

Naslov treba biti boldiran i središnje centriran te pisan velikim slovima.

Imena i prezimena autora trebaju biti smještena ispod naslova, razdvojena zarezima.

Naziv institucije, adresa, grad i država trebaju biti napisani ispod imena autora.

Preporuka ja da tekst sažetka bude struktuiran i da sadrži: uvod (definIran problem), cilj rada, upotrijebljeni materijal i metode, rezultate i zaključke.

 

Ključne riječi

Na kraju sažetka pišu se ključne riječi. Ključne riječi uključuju glavnu temu rada i ne smiju sadržavati više od 5 riječi ili fraza, koje treba odvojiti zarezima.

 

Uvod

Uvod treba dati prikaz nekih predhodih rezultata istraživanja iz te oblasti i objasniti svrhu istraživanja prikazanih u rukopisu.

 

Materijal i metode

Eksperimentalni dio bi trebao biti napisan jasno sa dovoljno pojedinosti kako bi se omogućilo ponavljanje eksperimentalnog dijela rada. Materijal i metode trebaju opisivati instrumente, uzorke, predmete, kemikalije, itd., dajući dovoljno detalja samo ako je u eksperimentalnom dijelu rada korištena nova metoda i/ili postupak ispitivanja. Za poznate metode i tehnike treba navesti odgovarajuće reference i citate.

 

Rezultati i rasprava

Informacije date u tablicama i grafikonima ne treba ponavljati, a samo relevantne podatke treba diskutirati i objasniti. Kombiniranjem rezultata i rasprave mogu se pojednostavniti prezentacije podataka.

Tablice i slike trebaju biti potpuno razumljive bez čitanja teksta. Radi objavljivanja, iz  tehničkih razloga, moraju biti dostavljene u grafičkim formatima (*. xls, *. tif ili *. jpg) i na kraju rada. Sve ilustracije (grafovi, sheme, dijagrami, slike, itd.) trebaju biti imenovane kao slike. Poželjan program za izradu slika i tablica je Microsoft Office Excel.

Kod pisanja, autori trebaju biti sigurni da koriste slova, podatke i simbole dovoljne veličine i debljine koji će biti jasno čitljivi pri objavljivanju. U grafikonima i dijagramima, krivulje treba identificirati pomoću različitih simbola (•, ◊, ○, □, ■, ▲, itd.), a ne širinom linije ili bojom. Nekoliko slika treba biti grupirane na jednoj stranici. Slike ne treba ograničiti okvirom. Naslov slika i legende treba smjestiti na dnu svake slike, dok naslove tablica treba staviti iznad tablice. Tekst u tablicama i grafikonima treba pisati istim jezikom kao i glavni dio teksta. Naslove, naslove tablica i slika, opise i legende tablica i slika treba pisati na engleskom jeziku, ako je cjelokupan rukopis na engleskom jeziku.

Kad god je moguće formule i jednadžbe treba pisati u jednom retku, centrirane na stranici, a uzastopno numerisane arapskim brojevima između okruglih zagrada na desnoj margini papira. U raspravi se pozivati na jednadžbe brojem i kraticom “jed.”.

Kod obilježavanja jedinica treba koristiti SI (System International). Samo simbole (ne njihove indekse, eksponente ili opis u zagradama) fizikalnih veličina treba biti pisati u kurzivu. Sve fizičke količine date u kolonama i redovima tabela i odgovarajućim naslovima tabela sa jedinicama, odnosno kao grafički dijagrami i odgovarajući naslovi dijagrama s jedinicama, ili odgovarajuće oznake osi dijagrama trebaju biti u skladu sa algebarskim pravilima, tj. fizička količina / jedinica = numerička vrijednost.

Poželjno je napisati mjerne jedinice kao “kg/m3”.

 

Zaključci

Zaključci trebaju ukratko objasniti značaj rezultata istraživanja.

 

Zahvale

Zahvale na kraju najviše 50 riječi.

 

Literaturni izvori u tekstu

U tekstu rada navodi se u zagradi prezime autora i godina izdanja u zagradi. Primjer: jedan autor: (Miller, 1991),

dva autora: (Miller i Smith, 1994), tri autora ili više: (Miller i sar., 1995).

 

Primjeri citiranja referenci

Na popisu literature autori moraju biti navedeni abecednim redom. Pravila unosa po abecednom redu su:

-radovi jednog autora, poredani kronološki po godini izdanja,

-radovi autora sa jednim koautorom, poredano abecednim redom po koautoru,

- radovi autora sa više koautora, poredani kronološki prema godini izdanja.

Stil popisa literature ovisi o temi rukopisa.

 

Rad u časopisu

Smith J, Jones M Jr, Houghton L et al (1999) Future of health insurance. N Engl J Med 965:325– 329

 

Knjiga

South J, Blass B (2001) The future of modern genomics. Blackwell, London

 

Poglavlje u knjizi

Brown B, Aaron M (2001) The politics of nature. In: Smith J (ed) The rise of modern genomics, 3rd edn. Wiley, New York

 

Online dokument ( DOI nije na raspolaganju)

Marshall TG, Marshall FE (2003) New treatments emerge as sarcoidosis yields up its secrets. ClinMed NetPrints. http://clinmed.netprints.org/cgi/content/full/2003010001v1. Accessed 24 June 2004

Ne treba stavljati zareze između imena i inicijala, a također ne stavljati razmak nakon inicijala ili skraćenica.

Treba uvijek koristiti standardne kratice naziva časopisa prema ISSN popisu -Title Word Ab-breviations, pogledati nahttp://www.issn.org/en/node/344.

 

 

Prethodno priopćenje sadrži jedan ili više novih znanstvenih podataka, ali bez dovoljno pojedinosti koje bi omogućavale provjeru kao kod izvornih znanstvenih radova. U priopćenju se mogu dati rezultati eksperimentalnog istraživanja, odnosno istraživanja koje je još u tijeku, rezultati koji, zbog aktualnosti, traže brzo objavljivanje.

 

Znanstveni bilješke uključuju izvješća kraćih, ali kompletnih istraživanja ili opise izvornih laboratorijskih tehnika (metoda, aparata i dr.) i trebali bi biti napisani sažeto.

 

 

Pregledni (revijalni) rad sadrži cjelovit prikaz stanja i tendencija razvoja određenog područja teorije, metodologije ili primjene u  području djelovanja farmaceutske struke. Izvoran, sažet i kritički prikaz jednog područja ili njegova dijela u kojemu autor aktivno djeluje, omogućava jasno isticanje uloge autorova izvornog doprinosa u tom području s obzirom na već publicirane radove te pregled tih radova.

 

 

 

STRUKTURA PREGLEDNOG RADA

 

Naslov

Mora biti informativan, kratak i koncizan, te ukazivati na to da se radi o preglednom radu.

Ne treba sadržavati citate.

 

Lista autora

Uvršteni su svi koji su značajno doprinjeli u pronalaženju i istraživanju literature, kao i/ili procesu pisanja rada.

Prvo se navodi auror koji je uradio največi dio istraživanja I napisao veći dio rada, a zatim slijede koautori (mogu biti navedeni po abecednom redu).

 

Sažetak (Abstract)

Informiše o glavnim ciljevima i rezultatu preglednog rada.

Za navođenje ciljeva i zaključaka koristi se sadašnje glagolsko vrijeme, a za navođenje materijala i metoda, kao i rezultata, koristi se prošlo glagolsko vrijeme.

Obično ne sadrži citate.

 

Sadržaj

Čitaocu pokazuje organizaciju teksta.

 

Uvod

Daje informacije o sadržaju, označava motivaciju za pisanje rada, definiše focus, istraživačko pitanje i objašnjava strukturu teksta.

Piše se u sadašnjem glagolskom vremenu.  Sadrži mnogo citata I predstavlja 10% do 20% teksta.

 

Materijal i metode

Sistematski pregledi i pregledi najboljih dokaza imaju ovo poglavlje, dok ga narativni pregledni radovi nemaju.

Sadrži informacije o izvoru podataka (bibliografske baze), teme i strategije istraživanja, izbor kriterija (uključenje/isključenje iz studije), broj pregledanih studija i broj uvrštenih studija, kao i statističke metode meta-analize.

Piše se u sadašnjem glagolskom vremenu i sadrži nekoliko citata.

 

Diskusija

Kriteriji za struktuiranje teme mogu biti: metodološki pristup, modeli i teorije, proširenje i potpora iznesenoj tezi, studije koje govore u prilog i studije koje govore protiv. Iznose se hronološki.

Svaki pasos se odnosi na jednu ideju, aspect ili temu, uz referiranje na nekoliko studija (a ne samo na jednu).

Rezultati istraživanja o kojima se raspravlja su stalno povezani sa istraživačkim pitanjem iznesenim u uvodu.

Studije se dovode u međusobnu vezu,upoređuju i obrađuje se njihov međusobni odnos.

Za pisanje se mogu koristiti tri glagolska vremena: sadašnje vrijeme, aorist I prošlo vrijeme.

Obično se koristi indirektno citiranje, kada se ime autora ili broj iz liste reference stavlja u zagradu.

Težiste rada treba biti usmjereno na ideju/temu a ne na literature.

 

Zaključak

Na početku navesti odgovor na  istraživačko pitanje.

Interpretacija autora treba biti odvojena od iznesenih činjenica.

Identifikovati nerješena pitanja, ukoliko postoje.

Sumiranje i izvođenje zaključaka se piše u sadašnjem glagolskom vremenu.

 

Zahvale

Zahvalnost onima koji su donekle doprinjeli nastanku rada, a nisu uvršteni u koautore, kao i onima koji su dali finansijsku potporu. Navesti puna imena.

 

 

Stručni radovi sadrže već poznate, objavljene rezultate znanstvenog istraživanja i težište usmjeravaju  na njihovu primjenu u praksi ili na njihovo širenje (svrha edukacije). Stečena znanja primjenjuju se na objekt istraživanja. Stručni rad ne mora biti vezan uz originalna istraživanja već sadrži doprinos primjeni poznatih znanstvenih rezultata i teorija, prikaz teorijskih koncepcija i znanstvenih istraživanja, te njihove primjene u praksi.

 

Procedura prihvatanja rada

 

Svi prispjeli rukopisi se razmatraju i prihvataju od strane Uredništva Zbornika, te se šalju na recenziju najmanje dva recenzenta. Na temelju mišljenja recenzenata, glavni i odgovorni urednik Zbornika i Uredništvo Zbornika donose odluku o prihvaćanju rukopisa. Rukopis može biti odbijen bez pregleda, ako Uredništvo smatra sadržaj rukopisa neprikladnim za Zbornik. Svi rukopisi se ocjenjuju prema kriterijima originalnosti i kvalitete njihovih znanstvenih i stručnih sadržaja.

Prispjeli rukopis se dodjeljuje članu Uredništva koji ima rok od 48 sati da pregleda rukopis i utvrdi da li isti odgovara propozicijama Zbornika. Ukoliko utvrdi da su potrebne korekcije, rukopis se vraća autoru na ispravku i usaglašavanje, te se ostavlja autoru rok od 48 sati za vraćanje rukopisa Uredništvu. Nakon što član Uredništva utvrdi da je rukopis usklađen, rukopis se šalje recenzentima, koji imaju rok od 48h da ispune recenzentske listove, odnosno izjasne se o statusu rukopisa. Recenzentima je dozvoljeno u samom rukopisu vršiti izmjene ili u Word opciji Comments navesti autoru instrukcije za ispravku. Autor ima rok od 24h da postupi po instrukcijama recezenta i nakon izvršenih korekcija vrati rad Uredništvu, nakon čega se rad od strane Uredništva ponovno prosljeđuje recezentu, koji ima dodatnih 48 sati za konačnu ocjenu rada.

Recezenti koji ne mogu u zadanom roku dati ocjenu, dužni su o tome obavijestit Uredništvo u roku od 24 sata od dostave rada, kako bi se rad dodijelio drugom recezentu na ocjenu.

Ukoliko autori ne ispoštuju zadane rokove, dati rad neće biti razmatran za publikaciju.

Uredništvo dodjeljuje šifru autoru, pod kojom će se rad slati na recenziju recezentu.

Šifru će sačinjavati kombinacija od 5 brojeva koje određuje Uredništvo.

 

Autorsko pravo

Autori snose isključivu odgovornost za sadržaj rukopisa. Uredništvo pretpostavlja da podnošenjem svojih radova autori nisu prekršili bilo kakva interna pravila i propise svojih institucija vezanih za sadržaj priloga i da nisu poslali rad i negdje drugdje. Prihvaćanje rada obvezuje autora da ne objavljuje isti rukopis drugdje.

Dostavljanje rukopisa

Rukopisi se mogu predati putem e-maila, kao dokument u prilogu, i/ili putem pošte, na CD-ROM-u u Uredništvo časopisa. Rukopisi se šalju na sljedeću adresu:

Komora magistara farmacije TK

Titova do broja 34, SPO lamela A/II, 75 000 Tuzla, BiH

Tel: +387 35 271 203; fax: +387 35 271 203;

E-Mail: komora.mrphtk@gmail.com ili  komora.mrphtk@bih.net.ba

(Glavni i odgovorni urednik Zbornika: mr.ph. Aneda Cipurković)

0 0

REGISTAR CERTIFICIRANIH FITOTARAPEUTA TK

REGISTAR